Üniversitemizin son üç yılda ulusal ve uluslararası sıralamalardaki yeri aşağıda özetlenmiştir. Üniversitemiz, Web of Science ve Urap sıralamaları dışındaki sıralamalara ilk defa dahil olmuştur.

Katkı sunan tüm akademisyenlerimize teşekkür ederiz.

  • Web of Science'da 25 sıra yükseldik. (Türkiye’de 33. Sıradayız)
  • URAP'ta 10 sıra yükseldik. (2000’den sonra kurulanlar arasında 9.'yuz)
  • US News & World Report'un 2022 yılı En İyi Küresel Üniversiteler Sıralamasına ilk defa dahil olduk. Bölgesel araştırma itibarı (regional research reputation) kategorisinde ilk 500 üniversite arasına girerek 341. sırada yer alırken, 90'ı aşkın ülkeden 2 binden fazla yükseköğretim kurumunun değerlendirildiği sıralamada Üniversitemiz, Türkiye'de 38'inci sırada yer aldı.
  • Times Higher Education (THE) World Rankings 2022 - Dünya Üniversiteler Sıralaması'nda ilk defa sıralamaya dahil olduk. Türkiye'deki 207 üniversite arasında 44. sırada yer aldık ve burada da sıralamaya giren Türkiye’deki en genç üniversite olma başarısına imza attık.
  • THE Dünya Genç Üniversiteler 2022 sıralamasına Türkiye'den giren 52 üniversite içinde 18'inci, devlet üniversiteleri arasında 9'uncu olduk.
  • THE Impact Rankings 2022'de genel sıralamada ilk 1000, 'Kaliteli Eğitim' kategorisinde de ilk 400 üniversite arasında yer aldık. Türkiye'den listeye giren 58 üniversite içerisinde 32. sıradayız.
  • THE Asya Üniversiteleri Sıralaması 2022'de 829 üniversite arasında 459. sıraya yerleştik. Türkiye'den 66 üniversitenin girebildiği genel sıralamada 25, 41 devlet üniversitesi arasında da 17. sırada yer aldık.
  • Dünyanın en prestijli bilimsel dergilerinden olan Nature ve Science dergilerinde son 3 yılda Türkiye'den yapılan yayınlar içerisinde etki değeri en yüksek yayın yapan üniversite, biz olduk.
  • Uluslararası iş birliği, akademi dışı iş birliği ve etki değeri hesaplamalarında son üç yılda büyük bir performans kaydederek Unikop bölgesindeki 13 üniversite arasında 2020 yılında ilk sıraya yerleştik.

Web of Science www.webofscience.com/wos/woscc/basic-search

Bilimsel ve akademik araştırmalar için dünyanın en büyük atıf indeksidir.

Times Higher Education (THE) www.timeshighereducation.com

Londra merkezli, dünyanın en prestijli sıralama kuruluşlarından biridir.

URAP https://newtr.urapcenter.org/

University ranking by academic performance. Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde faaliyet göstermektedir.