Buluşma Durağı

Konya, Anadolu şehirlerinden biraz farklıdır. O’nu farklı kılan, tarih boyunca Hitit, Frig ve Kimmerler, Lidyalılar, Pers, Makedonlar, Roma, Sasaniler, Karamanoğulları, Osmanlı gibi medeniyetlerin derin izlerini taşımasıdır. Tarihin her döneminde önemli bir yerleşim merkezi olmasına rağmen, gerçek kimlik ve zenginliğine Selçuklu medeniyeti döneminde kavuşmuştur. Tarih öncesi çağlardan başlayıp günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan, neredeyse her dönemde stratejik bir rolde olan Konya, birçok İslâm ilim adamının ve mutasavvıfın yetiştiği, sultanların, vezirlerin ve Mevlâna gibi manevî fatihlerin, önemli tarihî şahsiyetlerin türbelerinin, vakıf eserlerinin, tekke, zaviye, mektep ve medreselerin bulunduğu, her tarafından tarih fışkıran bir şehirdir.
 
Orta Anadolu’nun ortasında yolların ve ruhların kavuştuğu tarihi bir merkezdir. Kuzey yolundan girenler uçsuz bucaksız Konya Ovasıyla, güney yolundan girenler ise Torosların doğal güzellikleriyle karşılanır. Bir zamanların başkentler başkentidir. Şehrin hem fiziki varlığı hem de tarihi başkentliğinin getirdiği beşeri miras, insanlarının bugünkü varlığına eşlik eder. Geleneğin taşıyıcı unsurları ile modern yaşamın entegrasyonu Konya’yı özgün kılar.
 
Konya, dosya dosya istiflenmiş kültürler ve medeniyetler içeren bir klasördür. Roma, Bizans, Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı'dan bugüne katman katman kültür, tarih ve sanat barındıran zamanın ruhu bu topraklarda yaşar.

Konya Üzerinde Gökyüzü

Konya tek kulvarda koşmaz. Türkiye’nin en güçlü sanayi, ticaret ve tarım merkezlerinden biri olmanın yanı sıra ulusal ve uluslararası ziyaretçiler için bir mıknatıstır. Mevlana Celalettin Rumi’yi dünyada herkes bilir ve Konya, hoşgörünün başkenti özelliğinin gücünü Rumi’den alır. İnsanlığın ilk yerleşim alanlarından biri olarak tespit edilmiş Çatalhöyük buradadır. Bu kent, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin eşsiz cami (daha önce Gotik Camii görmüş müydünüz?), kilise, türbe, medrese, han ve külliye örnekleriyle insanlığın köklenmeye ve filizlenmeye layık bulduğu kadim topraklardır.
 
Kültürel mirasının köklerinden yükselen şehir, hiçbir döneminde mirasyedi konumuna düşmeden eklemlenen nice vasıflarıyla kendi potansiyelini katlamıştır. Restore edilen Sille Yerleşim Alanı, eşsiz Tropikal Kelebek Bahçesi, Bilim Merkezi, orta dünyanın en büyük seyyahı Evliya Çelebi’nin “bir benzerine denk gelmediği”ni yazdığı Hititlerden beri gözde yerleşim yeri olan Meram ve Bağları… İşte kısa yollarla birbirine bağlı özerk yerleşkeler olarak tasarlanmış Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin kalbi Meram’da atmaktadır.

 

 

Güvenli ve Yaşanabilir

Türkiye’nin merkezinde yer alan Konya; ekonomisi, sosyal yaşamı, ulaşımı ve imkânları ile ülkemizin en önemli öğrenci şehirlerinin başında geliyor. Ülkemizin hem her şehrinden hem de yurt dışından rahatça ulaşabiliyorsunuz. Sadece öğrencilerin değil, anne babaların da ilk tercihlerinden biri. Konya’ya gelen burayı evi gibi hissediyor. Üniversite eğitimi için gelenlerin hatırı sayılır bir kısmının Konya’da kalması, bunun önemli bir göstergesi.
 
Sizi sadece okumaya değil, Konya’yı yaşamaya bekliyoruz.
 
Konya’da sosyal hayat, kültür-sanat, tarihi ve turistik yerler, yerel lezzetler ile ilgili detaylı bilgi almak için gokonya.com internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.